Metody Terapeutyczne >


Autoterapia


Obejmuje zalecenia i indywidualny program ćwiczeń, mający na celu przywracanie i utrzymywanie mięśniowej równowagi statycznej. Jest to stan, w którym powstanie nadmiernego napięcia spoczynkowego i przykurczów mięśni tonicznych powoduje osłabienie siły i wiotczenie mięśni fazowych na drodze mechanizmu hamowania wtórnego. Podział na mięśnie toniczne oraz fazowe charakteryzują grupy mięśni pod względem reakcji na zaburzenia w mięśniowej równowadze statycznej. Główną funkcją mięśni fazowych jest możliwie najdokładniejsze i najszybsze wykonanie świadomego ruchu. Mięśnie toniczne mają zdolność wykonywania ruchów zależnych od woli człowieka, jak również możliwość działania poza jego świadomością. Czynnością główną mięśni tonicznych jest utrzymywanie prawidłowej postawy lub podtrzymywanie niektórych czynności organizmu.

Wzajemne oddziaływanie obu tych grup mięśniowych sprawia, że nadmierne napięcie mięśni tonicznych które powstaje na skutek przeciążenia pochodznia fizycznego i psychogennego, powodując reakcję fizjologiczną. Jest nią mechanizm hamowania wtórnego, wpływający na osłabienie mięśni fazowych. Dlatego w procesie terapeutycznym ważniejsze jest odzyskanie mięśniowej równowagi statycznej i koordynacji ruchowej, aniżeli siły mięśniowej. Samo rozciągniecie przykurczonych mięśni tonicznych, bez wzmacniania przy stosowaniu ćwiczeń siłowych osłabionych mięśni fazowych może przywrócić równowagę mięśniową miedzy obiema antagonistycznymi grupami mięśniowymi.

W celu przywrócenia mięśniowej równowagi statycznej wykorzystujemy techniki energizacji mięśni oraz relaksacji mięśni i tkanek miękkich okołostawowych metodą pozycji ułożeniowych kończyn i tułowia, czyli pozycje w siadach lub innych pozycjach rozciągających. Całość procesu przywracania równowagi mięśniowej kończymy treningiem siłowym mięśni fazowych, osłabionych w wyniku mięśniowej nierównowagi statycznej

Autoterapia ma na celu:

• Obniżenie napięcie spoczynkowego mięśni.

• Odtworzenie prwidłowej długości i elastyczności mięśni tonicznych (mięśni napiętych).

• Odtworzenie siły mięśni fazowych (mięśni osłabionych).

• Przywrócenie normy zakresu ruchu w stawie.

• Zmniejszenie dolegliwości bólowych.


<