Metody Terapeutyczne >
PNF – Prorioceptive Neuromuscular Facilitation

Jest to jedna z najbardziej uznanych na świecie neurofizjologicznych holistycznych metod fizjoterapeutycznych, dedykowana stopniowemu odtwarzaniu umiejętności ruchowych pacjenta i przywracaniu utraconej przez stawy i mięśnie funkcji. Pojęcie PNF, jego znaczenie i zarazem meritum metody zawarte jest w nazwie, której akronim oznacza:

Proprioceptive – proprioceptywne – stymulujące receptory czuciowe, które odbierają informację dotyczącą ruchu i pozycji ciała w przestrzeni.

Neuromuscular – nerwowo-mięśniowe – aktywizujące połączenia nerwowo-mięśniowe.

Facilitation – facylitacja – torowanie, ułatwianie ruchu, które ma na celu zwiększenie efektywności ćwiczeń i uzyskania jak najlepszych wyników, w jak najszybszym czasie.

Najtrafniejszym określeniem tej metody używanym w Polsce jest „torowanie nerwowo-mięśniowe”

PNF to jednak nie tylko jedna z metod rehabilitacji. Jest to przede wszystkim koncepcja leczenia posiadająca własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Jej podstawą jest ponowna nauka, tzw. reedukacja motoryczna, stosowana w treningu rozwijającym neuromotorykę, w celu poprawy funkcji ruchowych i ułatwienia maksymalnego skurczu mięśni oraz odtworzenie konkretnej funkcji ruchowej, utraconej w wyniku urazu lub choroby.

Koncepcja ta zaleca:

• całościowe podejście do pacjenta, a nie tylko skupianie się na wybiórczych fragmentach ciała, bądź pojedynczych problemach,

• pozytywną terapię, motywowanie i ukierunkowanie na osiągnięcie sukcesu,

• pomoc w osiąganiu najwyższego poziomu funkcjonalnego,

• połączenie kontroli ruchu z reedukacją motoryczną,

• mobilizowanie niewykorzystanego potencjału pacjenta.

Metoda PNF ma zastosowanie u pacjentów:

• ze schorzeniami neurologicznymi

• z urazami ortopedycznymi

• ze skoliozami

• z bólami pleców

Koncepcja PNF powstała w 1946 roku w kalifornijskiej klinice w Valejo. Została opracowana przez niemieckiego uczonego dr Herman Kabat przy współpracy fizjoterapeutki Maggie Knott.

Technika ta była na tyle rewolucyjna, że w bardzo szybkim czasie powstało Centrum Rehabilitacji Fundacji Kaisera (Kaiser Fundation Rehabilitation Center), które uważano za główny ośrodek rozwoju tej metody rehabilitacji.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem rozwoju tej metody było założenie w 1985 roku Międzynarodowej Grupy Instruktorów PNF (International PNF Instructor Group).

Grupa ta w 1997 roku została przekształcona w Międzynarodowe Stowarzyszenie PNF (International PNF Associate – IPNFA). Siedziba tej organizacji mieści się w Bazylei.

W Polsce doskonalenie wiedzy o PNF możliwe jest od czerwca 1997 roku, kiedy to, dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i niemieckiego Centralnego Związku Fizjoterapeutów (Zentral Verband Krankengymnasten - ZVK) odbył się w Warszawie pierwszy kurs podstawowy.