Metody Terapeutyczne >


Kinesiotaping (Kinesiology Taping)


Jest to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze, które wspierają proces naturalnego leczenia organizmu. Taśmy kinesio wykazują skuteczność poprzez aktywację systemu nerwowego i układu krążenia.

Nazwa Kinesiology Taping pochodzi od łacińskiego słowa kinesiologia, czyli nauka o ruchu ciała człowieka. W związku z tym ogromną uwagę poświęcono znaczeniu funkcji mięśni. Odkryto, że za pomocą elastycznej taśmy do kinesiotapingu w mięśniach oraz innych tkankach może dochodzić do przyspieszonego procesu gojenia. W zależności od celu jaki terapeuta chce osiągnąć, może wykorzystać jedną z sześciu technik aplikacji plastrów. Różnią się one sposobem cięcia plastra, jego naciągnięciem oraz stopniem rozciągnięcia skóry. Po odpowiednim nalepieniu plastra i powrocie do pozycji neutralnej na plastrze powinny pojawić się fałdki, dzięki którym plaster delikatnie unosi skórę właściwą nad powięzią. Wpływa to na regulowanie napięcia mięśniowo-powięziowego, mikrokrążenie limfy oraz zmniejszenie nacisku na receptory bólowe.

Plastry do kinesiotapingu stworzone są z wysokiej jakości bawełny oraz z wrażliwej na ciepło akrylowej, hipoalergicznej powierzchni klejącej, opracowanej w technologii finger print, która odzwierciedla linie papilarne człowieka. Rozciągają się tylko na długość, nie wpływając na ograniczenie ruchomości w stawach, a jej parametry (ciężar i grubość) zbliżone są do właściwości ludzkiej skóry. Plastry kinesio nie zawierają lateksu. Przepuszczają powietrze i wodę, a więc pozwalają skórze oddychać. Są wodoodporne, dzięki czemu nie odklejają się po kąpieli ani w trakcie uprawiania sportu, kiedy skóra się poci.

Twórcą metody Kinesiology Taping jest japoński fizjoterapeuta i chiropraktyk dr Kenzo Kase. Prace nad plastrami i metodą ich aplikacji rozpoczął w 1973 r. Plastry miały wspomagać pracę mięśni i stawów, nie ograniczając ich zakresu ruchu oraz działać korzystnie na układ limfatyczny. W 1975 r. dr Kenzo Kase, wprowadził do świata sportu i fizjoterapii Kinesio Tex® - elastyczne, oddychające, hipoalergiczne i przylepne plastry. Początkowo metoda ta była stosowana głównie wśród lekarzy i terapeutów w Japonii. Światową popularność zaczęła zdobywać od roku 1988 i Olimpiady w Seulu, na której japońscy sportowcy korzystali z tej metody.

Kinesiotaping stosowany jest m.in.: w ograniczeniach ruchu stawów i mięśni, w bólach kręgosłupa, w niestabilności stawów, w stanach zapalnych (np. zapalenie ścięgna Achillesa), w zespołach przeciążeniowych (np.kolano skoczka, kolano biegacza), w naderwaniach mięśni, ścięgien i więzadeł, w wadach postawy (np.skoliozy), w obrzękach limfatycznych i krwiakach pooperacyjnych oraz w porażeniach neurologicznych. Plastry kinesio są nawet stosowane u kobiet w ciąży jako profilaktyka tworzenia się rozstępów i terapia zmniejszająca bóle kręgosłupa.